Jeden kontrahent to jeden wielki problem … a może wprost przeciwnie?

Budowa II linii metra w Warszawie. Taki kontrahent to marzenie dla wielu firm podwykonawczych.

Powstanie bardzo wiele przedsięwzięć biznesowych było i jest wynikiem związania się przedsiębiorcy z jednym kontrahentem. Prowadzenie biznesu w oparciu o jednego kontrahenta z którym współpracujemy (zwykle jesteśmy dostawcą lub podwykonawcą) związane jest z jednej strony z szansą (mamy stosunkowy łatwy start), ale z drugiej strony z zagrożeniem (uzależniamy się od innego podmiotu). Sytuacja, gdy ponosimy ryzyko prowadzenia działalności, a jednocześnie mamy bardziej ograniczoną kontrolę nad swoim biznesem, niż to zwykle bywa może wiązać się z wieloma zagrożeniami.

Jeżeli działalność taka związana jest z koniecznością poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych oraz dużymi kosztami bieżącej działalności należy zastanowić się, czy warto wiązać się z jednym kontrahentem. Twój przyszły kontrahent może w ten sposób obniżyć koszty swojej działalności i zwiększyć swoją rentowność oraz zmniejszyć ryzyko prowadzenia działalności … oczywiście zapłaci za to podwykonawca. W sytuacji gdy nakłady inwestycyjne związane są z zakupem unikalnych urządzeń lub technologii należy liczyć się z faktem, że uzależnienie od jednego kontrahenta będzie znaczne i nasz kontrahent będzie nam dyktował warunki działalności. Takich sytuacji należy unikać. Najlepszym rozwiązaniem jest  rozłożenie ryzyka w stosunku do kilku kontrahentów. Utrzymywanie stałych kontaktów biznesowych tylko z jednym kontrahentem zawsze stwarza niebezpieczną sytuację uzależnienia biznesowego i finansowego od jednego podmiotu. Dlatego rozproszenie ryzyka wśród wielu kontrahentów daje lepsze wyniki i poprawia bezpieczeństwo działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy związanie się z jednym kontrahentem nie jest połączone z koniecznością ponoszenia znacznym wstępnych nakładów inwestycyjnych możemy taką sytuację prowadzenia działalności jak najbardziej akceptować. Szczególnie w przypadkach, gdy zaczynamy działalność biznesową jest to sytuacja komfortowa … niestety nie często spotykana w realiach biznesowych.

Post Tagged with ,

2 komentarze so far.

  1. startup pisze:

    Gdy zaczynamy to każda pomoc jest bezcenna. Obawiam się, że to nie tak łatwo znaleźć takiego kontrahenta. Łatwiej tym, którzy dysponują użyteczną wiedzą lub umiejętnościami.
    startup ostatnio opublikował…Giełdowy biznes planMy Profile

You must be logged in to post a comment.